List of participants to the 50th Symposium on Finsler Geometry




Participants from outside Japan

David BAO (San Francisco State University, USA) A report on unicorns in Finsler geometry, 60 min.
Hans-Bert RADEMACHER (Leipzig University, Germany) Finsler metrics and closed geodesics, 60 min.
Vladimir MATVEEV (Friedrich Schiller University Jena, Germany) Binet-Legendre metric and applications, 60 min.
Laszlo KOZMA (University of Debrecen, Hungary) On hyperbolicity in Finsler geometry, 30 min.
Csaba VINCZE (University of Debrecen, Hungary) On generalized Berwald manifolds: averaging and special metrics, 40 min.
Abris NAGY (University of Debrecen, Hungary) On Berwald metrizability of metric linear connections on a Riemannian manifold, 40 min.
Qun HE (Tongji University, China) Isoparametric hypersurfaces of Finsler manifolds, 30 min.
Manish Kumar GUPTA (Guru Ghasidas Vishwavidyalaya, Bilaspur C. G., India) On Hypersurface of a Finsler space subjected to h-Kropina change of metric
Pakkinee CHITSAKUL (KMITL, Thailand) The geometry of a Randers rotational surface, 20 min
Rattanasak HAMA (KMITL, Thailand) Finsler metrics on surfaces of revolution, 20 min
Nathaphon BOONNAM (Prince of Songkla University, Thailand) On the Maximal sphere Theorem, 20 min
Pipatpong CHANSRI (KMITL, Thailand)




Participants from Japan

Tadashi AIKOU (Kagoshima University) Complex Berwald structures and Rizza-negativity, 30 min.
Hideo SHIMADA (Tokai University) A survey of half-centennial history of the Symposium on Finsler Geometry in Japan, 20 min.
Katsuhiro SHIOHAMA (Fukuoka UNIVERSITY) Compact Finsler manifolds of minimal diameter , 30 min.
Shin-ichi OHTA (Kyoto UNIVERSITY) Localization and isoperimetric inequalities in Finsler geometry, 60 min.
Sorin V. SABAU (Tokai University) The cut locus of Finsler manifolds. Examples , 40 min.
Tetsuya NAGANO (University of Nagasaki) Linear parallel displacement and Landsberg space, 20 min.
Ryozo YOSHIKAWA  (Hachiman Technical High School) Two-dimensional projectively flat Berwald spaces II (with Katsumi OKUBO) 20 min,
                                                                                                        On the geodesics of strong Kropina spaces
(with S. V. Sabau) 20 min.
Shigeo FUEKI (Tokoha University) On k and u elements of (k,u)-contact metric manifold satisfying certain conditions of C-Bohner curvature tensor (with H. Endo), 20 min.
Takayoshi OOTSUKA (O-cha-no-mizu University) Hydrodynamics on Finsler spacetime, 30 min.



Eriko TANAKA (Kagoshima University)
Minoru TANAKA (Tokai University)
Muneyuki ISHIDA (Meisei University)
Toshikazu TANI (Konan High School)
Takayoshi SHIMOYAMA (Akan Junior High School)
Hiroshi ENDO (Utsunomiya University)
Katsumi OKUBO (Shiga University)
Kazuhiro SHIBUYA (Hiroshima University)
Yoe ITOKAWA (Fukuoka Institute of Technology)
Satoshi IKEDA  (Tokyo University of Science)



Last updated October 8-th, 2015